  • Mfr # SL7-FL24-W
  • Zoro # G6651346
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
Voltage
24V AC, 24V DC
Overall Diameter
73 mm
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SL7-FL24-W
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Diameter
73 mm
Overall Height
3 in
Height
2.44 in
Length
2.87 in
Diameter
70 mm
Width
2.87 in
Details
Item
Tower Light Module
Standards
Voltage
24V AC, 24V DC
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.135A
Includes
POLE MOUNT
Flashes per Minute
80
Color
White
Lens Material
Polycarbonate
Tower Light Series
SL4
For Use With
SL4 Stacklights
Lamp Type
Rating
NEMA 4X, IP66
NEMA Rating
NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X
Lamp Life
100,000 hr
Lens Design
Fresnel
Tower Light Color
White
Watts
3.24 W
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
Mounting
Screw Clamp
Wattage
3.24 W
Light Color
Lamp Watts
3.24 W
Operating Voltage
24V AC, 24V DC
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Light Source
Light Operating Mode
Strobe
Number of Lamps
1
Lifespan
100,000 hr
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Compatible Series
SL4
IP Rating
IP66
Housing Color
Black
Operating Current
0.260 to 0.265 A
Lens Shape
Cylinder
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 24V AC/DC, Tower Light Color White, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 80 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE MARKED, CSA Certified, CSA CLASS NO. NKCR7, CSA Standard C22.2 NO. 14-10, CSA Standard C22.2 NO. 94-91, CULUS LISTED, IEC RATED, UL 508, UL LISTED, UL LISTED FILE E29184