  • Mfr # SL4-BL24-G
  • Zoro # G7207444
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
Voltage
24V AC, 24V DC
Overall Diameter
43 mm
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SL4-BL24-G
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Diameter
43 mm
Overall Height
3 in
Diameter
40 mm
Width
1.69 in
Length
1.69 in
Height
2.44 in
Details
Item
Tower Light Module
Standards
Voltage
24V AC, 24V DC
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.036A
Includes
Very Bright High Performance Led with NEMA 4X/IP66 Heavy Duty Housing
Flashes per Minute
120
Color
Green
Tower Light Series
SL4
Lens Material
Polycarbonate
For Use With
SL4 Stacklights
Lens Design
Fresnel
Tower Light Color
Green
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
NEMA Rating
NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X
Lamp Type
Lamp Life
100,000 hr
Watts
0.9 W
Rating
NEMA 4X, IP66
Mounting
Screw Clamp
Wattage
0.9 W
Light Color
Lamp Watts
0.9 W
Operating Voltage
24V AC, 24V DC
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Lifespan
100,000 hr
Light Operating Mode
Flashing
Compatible Series
SL4
Housing Color
Black
IP Rating
IP66
For Location
Indoor, Outdoor
Number of Lamps
1
Light Source
Lens Shape
Cylinder
Operating Current
0.028 to 0.036 A
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 24V AC/DC, Tower Light Color Green, Diameter 40 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 120 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE MARKED, CSA Certified, CSA CLASS NO. NKCR7, CSA Standard C22.2 NO. 14-10, CSA Standard C22.2 NO. 94-91, CULUS LISTED, IEC RATED, UL 508, UL LISTED, UL LISTED FILE E29184