  • Zoro # G813781254
/ea
Key Features
NEMA Plug Configuration
1-15P
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Number of Poles
2
Wire Connection Type
Screw Terminals
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BP183W-SP-L
Zoro #
G813781254
UPC #
Country of Origin
United States
Details
Item
Straight Blade Plug
NEMA Plug Configuration
1-15P
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Number of Poles
2
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Style
Standard
Connection Orientation
Straight
Grounding
Non-Grounded
Housing Color
White
Standards
UL
Description
General duty, meets all UL 498 requirements. Plug blades are firmly embedded in body. 15 A, 125 V. 21/64 in cord diameter. NEMA 1-15.