  • Mfr # AM004277T
  • Zoro # G5783281
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
277V
Watts - Water Heaters
4.1KW
Amps - Water Heaters
15
Phase - Water Heaters
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AM004277T
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
13-3/4"
Width
5-1/4"
Depth
4"
Wire Size
14 AWG
Overall Width
5.25 in
Overall Height
14.5 in
Overall Depth
4 in
Cold Inlet Size
3/8 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr on Parts, 5 yr Limited on Leaks
Details
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
277V
Watts - Water Heaters
4.1KW
Amps - Water Heaters
15
Phase - Water Heaters
1
Temp. Range - Water Heaters
105 Degrees to 110 Degrees F
Min. Flow Activation
0.3 gpm
Water Heater Application
Undersink
Commercial / Residential
Commercial
Item
Electric Tankless Water Heater
Temp. Rise @ 6.0 GPM
12/16 Degrees F
Max. Flow Rate
1.5 gpm
Residential / Commercial
Commercial
Features
Pressure Range
35 to 80 psi
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Temp. Rise @ 1.5 GPM
19 Degrees F
Water Connection
3/8" compression
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
11 Degrees F
Temp. Rise @ 0.5 GPM
52 Degrees F
Elements
Bare Wire Nickel Chrome
Mounting
Any Direction
Standards
ADA Compliant, ASSE 1070, cULus Listed, NSF/ANSI 372 MH49688, UPC 407.3
Default Temperature
105 Degrees F
Voltage
277VAC
Phase
Single
NEMA Rating
Not Rated
Cord Conductor Gauge
14 AWG Wire
Market
Housing Material
Thermoplastic
Minimum Flow Activation
0.3 gpm
Current
15 A
Control Type
Digital Display with Keypad
Mounting Type
Wall Mounting
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Element Material
Nichrome
Temperature Rise @ Flow
19 Degrees F @ 1.5 gpm, 28 Degrees F @ 1 gpm, 56 Degrees F @ 0.5 gpm
Environment
Indoor
Maximum Delivered Temperature
110 Degrees F
Application
Sensor Faucets, Kitchen Sinks, Lavatory Sinks, Metering Faucets
Power Consumption
4,100 W
Operating Voltage
277V AC
Maximum Flow Rate
1.5 gpm
Electrical Connection Type
Power Cord and Pl
Minimum Water Pressure
35 psi
Adjustable Thermostat
No
Maximum Water Pressure
150 psi
Minimum Delivered Temperature
85 Degrees F
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 277V AC, Phase Single, Cold Inlet Size 3/8 in, Maximum Flow Rate 1.5 gpm, Minimum Flow Activation 0.3 gpm, Overall Height 14.5 in, Overall Width 5.25 in, Overall Depth 4 in, Power Consumption 4,100 W, Maximum Delivered Temperature 110 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 85 Degrees F, Adjustable Thermostat No, Current 15 A, Environment Indoor, Market Commercial, Application Sensor Faucets, Kitchen Sinks, Lavatory Sinks, Metering Faucets