  • Mfr # ESP-OL50EM26H
  • Zoro # G0316639
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Sub Application
Condenser Fan
Output Watts
50 W
HP
1/15
RPM Range
Voltage Compatibility
115/200-230V AC, 115/208-230V AC, 115/230V AC, 120/240V AC, 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/277V AC, 208-230/460V AC, 230V AC, 240V AC, 277/230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ESP-OL50EM26H
Country of Origin
United States
Dimensions
Cord Length
35 in
Bolt Circle Dia.
2 13/16 in
Body Dia.
3 7/8 in
Mounting Stud Length
7/16 in
Overall Length
5 3/16 in
Shaft Length
7/16 in
Shaft Dia.
1/4"-20
Length Less Shaft
Details
Motor Sub Application
Condenser Fan
Output Watts
50 W
HP
1/15
RPM Range
Voltage Compatibility
Phase
Single
Voltage
230V AC
Motor Shaft Rotation
CWLE
Nameplate RPM
1,500
Frame
Non-Standard
Motor Mounting Type
Rigid Base
Motor Mounting Position
Horizontal or Vertical Shaft Up
Motor Shaft Design
Threaded
Motor Enclosure Design
Open Air-Over
Plug Type
Round 2 Pin
Motor Bearings
Unit
Hz
60/50 Hz
Motor Frame Material
Cast Iron
Ins. Class
A
Motor Application
HVAC/R
Motor Design
Shaded Pole
Item
Unit Bearing Motor
Motor Thermal Protection
Auto
Ring to Ring Center
Frame Material
Cast Iron
Standards
Meets UL and Canadian Standards for Safety
Includes
Mounting Parts
Full Load Amps
0.85 A
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Usable @ 200V
No
No. of Speeds
1
Features
Cool running, Quiet Operation, Thick Film Lubricating System for Long Life and Dependability
Usable @ 208V
No
Description
Unit Bearing Motor, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 1/15 HP, Nameplate RPM 1,500, No. of Speeds 1, Voltage 230V AC, 0.85 A Full Load Amps, Non-Standard Frame, Output Watts 50 W, 60/50 Hz Hz, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CWLE, Motor Enclosure Design Open Air-Over, Motor Mounting Type Rigid Base, Motor Frame Material Cast Iron, Motor Mounting Position Horizontal or Vertical Shaft Up