  • Zoro # G5517593
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Type
Low Profile
Outside Dia.
5.51 in
Series
CULP
Finish
Nitride
Bore Dia.
3.94 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CULP50
Zoro #
G5517593
UPC #
Country of Origin
Spain
Dimensions
Outside Dia.
5.51 in
Bore Dia.
3.94 in
Extended Height
2 in
Nominal Stroke Length
1/4 in
Retracted Height
1.75 in
Stroke Length
1/4 in
Details
Cylinder Type
Low Profile
Series
CULP
Finish
Nitride
Effective Area
12.17 sq in
Body Material
Steel
Weight
11.9 lb
Nominal Capacity
50 ton
Effective Push Area
12.17 sq in
Weight Capacity
50 tons
Single Acting/Double Acting
Single Acting
Oil Capacity Push
2.88 cu in
Oil Capacity
47.1 cu. cm.
Item
Hydraulic Ram
Max. Pressure
10,150 psi
Description
Hydraulic Ram, Single Acting, Low Profile, Steel, Nominal Capacity 50 ton, Stroke Length 1/4 in, Nominal Stroke Length 1/4 in, Effective Push Area 12.17 sq in, Max. Pressure 10,150 psi, Oil Capacity Push 2.88 cu in, Retracted Height 1.75 in, Extended Height 2 in, Outside Dia. 5.51 in, Weight 11.9 lb, Series CULP, Bore Dia. 3.94 in