  • Mfr # SS200DA204117M
  • Zoro # G3773601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Type
Straight
Overall Length
117 mm
Shank Dia.
20.00 mm
Collet Series
DA200
Projection
43.13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SS200DA204117M
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
117 mm
Shank Dia.
20.00 mm
Nose Dia.
21.46 mm
Shank Length
74.10mm
Shank Diameter
20 mm
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Straight
Collet Series
DA200
Projection
43.13 mm
For Use With
DA04 Series Double Angle Collets
Features
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
ANSI Code
SS200DA204117M
Measurement System
Metric
Compatible Collet Series
Compatible Collet Wrench
Description
Collet Chuck, Projection 43.13 mm, DA200