  • Mfr # SS10SLDL10055M
  • Zoro # G3560914
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Taper Size
DL10
End
Single End
Projection
55.00mm
Bore Dia.
9.58mm
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SS10SLDL10055M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Taper Size
DL10
Bore Dia.
9.58mm
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
9.58mm
Overall Length
55.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Details
End
Single End
Item
End Mill Holder
Projection
55.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Measurement System
Metric
End Type
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL10, Bore Dia. 9.58mm, Projection 55.00mm, Nose Dia. 9.58mm, Measurement System Metric, End Type Single End