  • Mfr # SS16SLDL16070M
  • Zoro # G3558491
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
End
Single End
Taper Size
DL16
Projection
65.000mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS16SLDL16070M
Country of Origin
Japan
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
DL16
Bore Dia.
15.50mm
Nose Dia.
15.50mm
Overall Length
70.00mm
Shank Dia.
16.00mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
End
Single End
Item
End Mill Holder
Projection
65.000mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DL16, Bore Dia. 15.50mm, Projection 65.000mm, Nose Dia. 15.50mm, Measurement System Metric