  • Mfr # BT50EM40120M
  • Zoro # G3809134
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Standards
JIS B6339
Projection
120.00mm
Nose Dia.
89.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BT50EM40120M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
BT50
Nose Dia.
89.50mm
Overall Length
221.8000mm
Shank Dia.
69.8500mm
Shank Length
104.8000mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
JIS B6339
Projection
120.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size BT50, Projection 120.00mm, Nose Dia. 89.50mm, Measurement System Metric