  • Mfr # DV50BEM40110M
  • Zoro # G3810449
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
89.50mm
Projection
110.00mm
Standards
DIN 69871
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV50BEM40110M
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
89.50mm
Overall Length
8.3307mm
Shank Dia.
2.7500
Shank Length
104.8000mm
Item
End Mill Holder
Projection
110.00mm
Standards
DIN 69871
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size DV50, Projection 110.00mm, Nose Dia. 89.50mm, Measurement System Metric