  • Mfr # CV40ZBSFTT20M256
  • Zoro # G3739642
Projection
65.00mm
Nose Dia.
35.50mm
Shank Type - Machining
Taper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CV40ZBSFTT20M256
Nose Dia.
35.50mm
Bore Dia.
20.00mm
Overall Length
5.2460mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
Item
End Mill Holder
Projection
65.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Metric
Features
Suitable for Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
ANSI B5.5
Description
End Mill Holder, Taper Size CV40, Projection 65.00mm, Nose Dia. 35.50mm, Coolant Fed Coolant Through