  • Mfr # BT40BHCSLT06170M
  • Zoro # G3579841
Key Features
Taper
BT40
Bore Dia.
44.4500mm
Series
ERK
ANSI Number
BT40BHCSLT06170M
Nose Dia.
13.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT40BHCSLT06170M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
13.50mm
Hole Dia.
6.00mm
Shank Dia.
6.00mm
Tool Depth
27.00mm
Overall Length
235.40mm
Mounting Length
27.00mm
Details
Taper
Series
ERK
Item
Hydraulic Chuck
ANSI Number
BT40BHCSLT06170M
Shank Type - Machining
Cylindrical
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Standards
JIS B 6339
Projection
170.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Style
Slim Line
For Use With
BT40 Shank Tools
Features
End Axial Adjustment
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 6.00mm, BT40, Shank Dia. 6.00mm