  • Mfr # BT50BHCSLT06200M
  • Zoro # G3579394
Key Features
Bore Dia.
69.8500mm
Series
ERK
Nose Dia.
13.50mm
ANSI Number
BT50BHCSLT06200M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT50BHCSLT06200M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
13.50mm
Overall Length
301.80mm
Hole Dia.
6.00mm
Shank Dia.
6.00mm
Tool Depth
27.00mm
Taper Size
BT50
Mounting Length
27.00mm
Details
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
Taper
ANSI Number
BT50BHCSLT06200M
Balanced to RPM
G 6.3@15000 rpm
Standards
JIS B 6339
Projection
200.00mm
Shank Type - Machining
Cylindrical
Coolant Fed
Coolant Through
Features
End Axial Adjustment
For Use With
BT50 Shank Tools
Style
Slim Line
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 6.00mm, BT50, Shank Dia. 6.00mm