  • Mfr # HSK100AHCSLT06200M
  • Zoro # G3580252
Key Features
Bore Dia.
100.00mm
Taper
HSK100A
Series
Cat40 ShrinkFit
ANSI Number
HSK100AHCSLT06200M
Nose Dia.
13.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK100AHCSLT06200M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
100.00mm
Nose Dia.
13.50mm
Tool Depth
27.00mm
Taper Size
HSK100
Shank Dia.
6.00mm
Overall Length
249.90mm
Hole Dia.
6.00mm
Mounting Length
27.00mm
Details
Taper
HSK100A
Series
Cat40 ShrinkFit
Item
Hydraulic Chuck
ANSI Number
HSK100AHCSLT06200M
Projection
200.00mm
Balanced to RPM
G 6.3@15000 rpm
Standards
DIN 69893
Shank Type - Machining
Cylindrical
Features
End Axial Adjustment
Style
Slim Line
For Use With
HSK100 Shank Tools
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 6.00mm, HSK100, Shank Dia. 6.00mm