  • Mfr # HSK63AHCSLT06160M
  • Zoro # G3580480
Key Features
Bore Dia.
63.00mm
Series
ERK
Taper
HSK63A
ANSI Number
HSK63AHCSLT06160M
Nose Dia.
13.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK63AHCSLT06160M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
13.50mm
Shank Dia.
6.00mm
Hole Dia.
6.00mm
Overall Length
191.90mm
Tool Depth
27.00mm
Taper Size
HSK63
Mounting Length
27.00mm
Details
Series
ERK
Item
Hydraulic Chuck
Taper
HSK63A
ANSI Number
HSK63AHCSLT06160M
Balanced to RPM
G 2.5@15000 rpm
Standards
DIN 69893
Projection
160.00mm
Shank Type - Machining
Cylindrical
Features
Side Axial Adjustment
For Use With
HSK63A Shank Tools
Style
Slim Line
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 6.00mm, HSK63, Shank Dia. 6.00mm