  • Mfr # PSC63HC18080M
  • Zoro # G3580672
Key Features
Taper
PSC63
Series
ERK
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
39.60mm
ANSI Number
PSC63HC18080M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSC63HC18080M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
39.60mm
Hole Dia.
63.00mm
Overall Length
118.00mm
Taper Size
PSC63
Shank Dia.
18.00mm
Tool Depth
47.00mm
Details
Item
Hydraulic Chuck
Taper
Series
ERK
ANSI Number
PSC63HC18080M
Shank Type - Machining
Projection
80.00mm
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 63.00mm, PSC63, Shank Dia. 18.00mm