  • Mfr # HSK100AHC18100M
  • Zoro # G3759139
Key Features
Bore Dia.
100.00mm
Series
ERK
Taper
HSK100A
Nose Dia.
39.60mm
ANSI Number
HSK100AHC18100M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK100AHC18100M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
100.00mm
Nose Dia.
39.60mm
Overall Length
149.90mm
Tool Depth
39.00mm
Shank Dia.
18.00mm
Hole Dia.
18.00mm
Taper Size
HSK100
Mounting Length
39.00mm
Details
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
Taper
HSK100A
ANSI Number
HSK100AHC18100M
Projection
100.00mm
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Standards
DIN 69893
Shank Type - Machining
Cylindrical
Coolant Fed
Coolant Through
For Use With
HSK100 Shank Tools
Features
Side Axial Adjustment
Style
Standard HP Line
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 18.00mm, HSK100, Shank Dia. 18.00mm