  • Mfr # CV40HC18M400
  • Zoro # G3752802
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
44.4500mm
Taper
CV40
Series
ERK
ANSI Number
CV40HC18M400
Tool Depth
41.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CV40HC18M400
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
39.60mm
Tool Depth
41.00mm
Shank Dia.
18.00mm
Overall Length
169.85mm
Hole Dia.
18.00mm
Taper Size
CV40
Mounting Length
41.00mm
Details
Taper
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
ANSI Number
CV40HC18M400
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Standards
ANSI B5.50
Projection
101.60mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Cylindrical
Style
High Performance Line
Features
Side Axial Adjustment
For Use With
CV40 Shank Tools
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 18.00mm, CV40, Shank Dia. 18.00mm