  • Mfr # XL-CV-H-208-277V
  • Zoro # G2389239
Amps
5.6/6.2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XL-CV-H-208-277V
Width
11 3/4 in
Amps
5.6/6.2
Voltage
208 to 277V AC
Sound Level dB
68 to 77
Finish
Polished Chrome
Standards
RoHS, UL/CUL Listed
Compatible with HEPA Filter
Yes
Sound Level
68 to 77 dBA
Wattage
1,490 W
Current
6.2 A
Includes HEPA Filter
Yes
Heat Setting Levels
No Heat
Description
Hand Dryer, Dry Time 8 sec, Cover Material Zinc Diecast, Color Silver, ADA Compliant No, Sound Level 68 to 77 dBA, Voltage 208 to 277V AC, Heat Setting Levels No Heat, Compatible with HEPA Filter Yes, Includes HEPA Filter Yes, Dryer Activation Automatic, Nozzle Style Intregal, Mount Type Surface, Finish Polished Chrome, Standards RoHS, UL/CUL Listed, Includes Tamper Proof Wrench, Air Flow Rate 19,000 lfm, Maximum Air Temperature 135 Degrees F, Features Not Applicable, Product Type Hand Dryer