  • Mfr # 404010X2.5-100
  • Zoro # G406694367
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Air, Water
Wall Thickness
2.5 mm
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
Color
Yellow
Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
404010X2.5-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
2.5 mm
Outside Diameter
15 mm
Overall Length
100 ft
Inside Diameter
10 mm
Details
Item
Tubing
Application
Air, Water
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
Color
Yellow
Material
PVC
Tube Form
Coil
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
System of Measurement
Metric
Jacket Material
No Jacket
Fitting Compatibility
Barbed
Stripe Color
No Stripe
Flexibility
Flexible
Clarity
Opaque
Peristaltic Pump Compatible
No
Hardness
Shore A 69
Jacket Color
No Jacket
Reinforcement
Not Reinforced
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 10 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 15 mm, Overall Length 100 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable