  • Mfr # 40404X1.5-10
  • Zoro # G406694411
/ea
Key Features
Application
Air, Water
Material
PVC
Color
Yellow
Wall Thickness
1.5 mm
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40404X1.5-10
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
4 mm
Outside Diameter
7 mm
Overall Length
10 ft
Details
Item
Tubing
Application
Air, Water
Material
PVC
Color
Yellow
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
System of Measurement
Metric
Tube Form
Coil
Clarity
Opaque
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Peristaltic Pump Compatible
No
Jacket Material
No Jacket
Reinforcement
Not Reinforced
Jacket Color
No Jacket
Hardness
Shore A 69
Flexibility
Flexible
Stripe Color
No Stripe
Fitting Compatibility
Barbed
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 4 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 7 mm, Overall Length 10 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable