  • Mfr # 40404X1.5-25
  • Zoro # G206694413
Wall Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40404X1.5-25
Wall Thickness
1.5 mm
Outside Diameter
7 mm
Inside Diameter
4 mm
Overall Length
25 ft
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 4 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 7 mm, Overall Length 25 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable