  • Mfr # 40404X1.5-50
  • Zoro # G406694251
Wall Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40404X1.5-50
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
4 mm
Overall Length
50 ft
Outside Diameter
7 mm
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 4 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 7 mm, Overall Length 50 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable