  • Mfr # 40407X1.5-100
  • Zoro # G906694287
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Yellow
Wall Thickness
1.5 mm
Application
Air, Water
Material
PVC
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
40407X1.5-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Outside Diameter
10 mm
Inside Diameter
7 mm
Overall Length
100 ft
Details
Item
Tubing
Color
Yellow
Application
Air, Water
Material
PVC
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
Jacket Material
No Jacket
Tube Form
Coil
Stripe Color
No Stripe
Fitting Compatibility
Barbed
Hardness
Shore A 69
System of Measurement
Metric
Flexibility
Flexible
Jacket Color
No Jacket
Reinforcement
Not Reinforced
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Peristaltic Pump Compatible
No
Clarity
Opaque
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 7 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 10 mm, Overall Length 100 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable