  • Mfr # 43610X1.5-10
  • Zoro # G906694218
/ea
Key Features
Wall Thickness
1.5 mm
Standards
FDA CFR 21 Part 175.300
Application
Air, Water
Color
Clear
Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
43610X1.5-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Overall Length
10 ft
Inside Diameter
10 mm
Outside Diameter
13 mm
Details
Item
Tubing
Standards
FDA CFR 21 Part 175.300
Application
Air, Water
Color
Clear
Material
PVC
Peristaltic Pump Compatible
No
Reinforcement
Not Reinforced
Hardness
Shore A 55
Food Application
Food and Beverage
Clarity
Stripe Color
No Stripe
Flexibility
Flexible
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Tube Form
Coil
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Jacket Material
No Jacket
Jacket Color
No Jacket
Fitting Compatibility
Barbed
System of Measurement
Metric
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 55, Inside Diameter 10 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature 165 Degrees F, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 13 mm, Overall Length 10 ft, Peristaltic Pump Compatible No