  • Mfr # 43612X1.5-10
  • Zoro # G506694267
/ea
Key Features
Color
Clear
Wall Thickness
1.5 mm
Application
Air, Water
Material
PVC
Standards
FDA CFR 21 Part 175.300
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
43612X1.5-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
12 mm
Outside Diameter
15 mm
Overall Length
10 ft
Details
Item
Tubing
Color
Clear
Application
Air, Water
Material
PVC
Standards
FDA CFR 21 Part 175.300
Flexibility
Flexible
Fitting Compatibility
Barbed
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Hardness
Shore A 55
Clarity
System of Measurement
Metric
Tube Form
Coil
Jacket Material
No Jacket
Stripe Color
No Stripe
Food Application
Food and Beverage
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Jacket Color
No Jacket
Reinforcement
Not Reinforced
Peristaltic Pump Compatible
No
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 55, Inside Diameter 12 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature 165 Degrees F, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 15 mm, Overall Length 10 ft, Peristaltic Pump Compatible No