Mfr # TRP2-24L-50-4K7-4-UNV-DB-PC
Zoro # G5119270
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Width
16 5/8 in
Height
7 1/4 in
Length
9 5/8 in
Series
GeoPak
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
TRP2-24L-50-4K7-4-UNV-DB-PC
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
16 5/8 in
Height
7 1/4 in
Length
9 5/8 in
Fixture Width
Fixture Length
Recommended Mounting Height
15 to 18 ft
Fixture Height
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Mounting Height - Maximum
18 ft
Overall Width
Mounting Height - Minimum
15 ft
Overall Length
Overall Height
Description
Anti-Glare Wall Pack, Lumens 5,664 lm, Fixture Wattage 50 W, Voltage 120 to 277V AC, Light Distribution Shape Type IV, LED Replacement For 200W HPS/MH, Fixture Sensor Type Photocontrol, Light Technology LED, Color Temperature 4000K, Color Rendering Index 70, Height 7 1/4 in, Width 16 5/8 in, Rated Life 60,000 hr, Fixture Housing Color Bronze, Fixture Housing Material Aluminum, Fixture Lens Material No Lens, IP Rating IP65, Lumens per Watt 117 lm/W, Max. Operating Temp. 104 Degrees F