Facom 1/2 in Drive Socket Bit Metric FM-ST.12AVSE
1/2 in Drive Socket Bit Metric (Discontinued)
  • Mfr # FM-ST.12AVSE
  • Zoro # G4566037
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FM-ST.12AVSE
Country of Origin
France
Dimensions
Drive Size
1/2 in
Overall Length
3 5/8 in
Tip Size
12 mm
Size
12mm
Socket Depth
Standard
Details
Socket Type
Hex Bit
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
Material
Alloy Steel
Finish
Chrome
Item
Socket Bit
Bit Style
Hex
Category Type
Socket Bits
Standards
Up To 1000V AC or 1500V DC
Measurement Type
Metric
Impact Rated
No
Drive Type
Square
Replaceable Insert
No
Tip Style
Hex
Insulated
Yes
Voltage Rating
1,000 V AC, 1,500 V DC
Description
Socket Bit, Replaceable Insert No, Metric, Tip Size 12 mm, Tip Style Hex, Overall Length 3 5/8 in, Drive Size 1/2 in, Socket Depth Standard, Alloy Steel