  • Mfr # IT1203-36
  • Zoro # G0506871
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
12 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Heater Voltage
36VDC
Watts On Metal
36
Watts On Plastic
36
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT1203-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Cable Length
12 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Length
Details
Item
Heating Cables
Heater Voltage
36VDC
Watts On Metal
Watts On Plastic
For Use With
Apparatus, Aquariums, Batteries, Biospheres, Chemicals, Equipment, Fluids, Tools
Includes
Cable only
Watts per Cable @ 40F
Watts per Foot @ 40F
3
Features
Automatically Adjust Heat Output, Cable Only
Amps per Foot @ 40F
0.083
Standards
UL758
Amps per Cable @ 40F
1
Number of Conductors
2
Voltage
36 V
Amps
1 A
Heating Device Type
Cord
Wattage
Description
Heating Cables, Voltage 36 V, Wattage 36, Amps 1 A, Length 12 ft, Features Automatically Adjust Heat Output, Cable Only, Standards UL758