  • Mfr # IT0403P-48
  • Zoro # G0506856
/ea
Key Features
Cable Length
4 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Heater Voltage
48VDC
Includes
Cable with Connector
Amps per Foot @ 40F
0.062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT0403P-48
Dimensions
Cable Length
4 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Length
Details
Item
Heating Cables
Heater Voltage
48VDC
Includes
Cable with Connector
Amps per Foot @ 40F
0.062
For Use With
Apparatus, Aquariums, Batteries, Biospheres, Chemicals, Equipment, Fluids, Tools
Watts On Plastic
12
Standards
UL758
Features
Automatically Adjust Heat Output, Cable with Connector
Amps per Cable @ 40F
0.25
Watts per Cable @ 40F
12
Watts On Metal
Plug Type
Coaxial
Number of Conductors
2
Watts per Foot @ 40F
3
Voltage
48 V
Amps
0.25 A
Wattage
Heating Device Type
Cord
Description
Heating Cables, Voltage 48 V, Wattage 12, Amps 0.25 A, Length 4 ft, Features Automatically Adjust Heat Output, Cable with Connector, Standards UL758