  • Mfr # DF120CAN520
  • Zoro # G5515610
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120VAC
Application
Dispensing Diesel Fuel
HP
1/4
Housing Material
Stainless steel
GPM
8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DF120CAN520
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1" BSPP
Discharge Tube Length
20 ft.
Hose Dia.
3/4"
Overall Width
7-13/64"
Suction Tube Length
60 in
Overall Height
6-45/64"
Overall Length
15 1/4 in
Cord Length
72 in
Outlet Size
3/4"
Hose Length
20 ft
Manufacturers Warranty Length
2 yr.
Hose Outside Dia.
1 in
Spout Length
16 in
Height Above Container
2 1/2 in
For Container Size
55 gal, 275 gal, 330 gal
Hose Inside Dia.
3/4 in
Spout Discharge Size
1/2 in
Details
Voltage
120VAC
Application
Dispensing Diesel Fuel
HP
1/4
Housing Material
Stainless steel
GPM
8
Seal Material
EPDM
RPM
Pump Design
Rugged Multi-Diaphragm
Self-Priming
Yes
Seal Type
O-ring
Max. Viscosity
40 cps
Item
Electric Operated Drum Pump
Suction Lift
6 ft.
Phase
1
Nozzle Material
Poly, Stainless Steel
Amps
2.4
Max. Pressure
38 psi
Max. Specific Gravity
1.1
Max. Head
16 ft.
Motor Enclosure
TEFC
Max. Temp.
140 Degrees F
Features
Integral Pulsation Dampener, Smooth Flow
Pump Body Material
Motor Type
Capacitor Start
Includes
(2) 1 in BSPP x 3/4 in Hose Barb 90 Degrees Elbows, (2) 1 in BSPP x 3/4 in Hose Barb Straight Fittings, (4) Worm Gear Hose Clamps, Nozzle Boot with Bracket
Duty
Intermittent
Suction Tube Type
Flexible Hose
Wetted Materials
EPDM, Nylon, Santoprene, Stainless Steel
Max. GPM for Water
Hz
60
Duty Cycle
Intermittent
Bypass Valve
Internal
For Use With
Diesel Exhaust Fluid
Gasket Material
EPDM
Inlet
3/4" MBSPP
Metered
No
Hose Material
Shaft Material
Nozzle Type
Automatic
Bearing Type
Ball
Adapter Type
3/4" HB
Pressure Range
38 psi
Max. Liquid Temp.
140 Degrees F
Adapter Material
Nylon
Agency Compliance
ETL
Includes Suction Tube
Yes
Variable Speed
No
Not Recommended Chemicals
Hose Cover Material
For Media Type
DEF
Full Load Amps
2.4 A
Includes Spout
Max. Head - Pumps
30 ft
Suction Tube ID
3/4 in
Motor HP
1/4 hp
Spout Connection Type
BSP
Nozzle Operation
Automatic
Housing Material - Pumps
Polypropylene
Motor RPM
3,400 RPM
Frequency (Hz)
60 Hz
Compatible Chemicals
DEF
Max. Fluid Temp.
120 Degrees F
Power Source
Electric
Number of Phases
1
Plug Type
Type B
Discharge Tube Outlet OD
1 in
Includes Bung Adapter
Suction Tube Material
Noise Level
80 db
Pump Connection ID
Max. Head Pressure
38 psi
Diesel Exhaust Fluid Compatible
Pump Connection OD
1 in
Min. Fluid Temp.
15 Degrees F
For Container Type
Drum, Tote
Includes Discharge Hose
Suction Tube OD
1 in
Food Grade
Runs Dry
Spout Material
Hose Tube Material
Max. Flow Rate
10 gpm
Discharge Connection Type
BSP
Includes Nozzle
Pump Connection Type
Discharge Tube Outlet ID
Max. Outlet Pressure
38 psi
Gear Lube
NT
Grease
NT
Rated Voltage
115V AC
Description
Electric Drum Pump, Hose Inside Dia. 3/4 in, Max. Head Pressure 38 psi, Max. Outlet Pressure 38 psi, For Use With Diesel Exhaust Fluid, Rated Voltage 115 V AC, Plug Type Type B, Pump Connection ID 3/4 in, Suction Tube OD 1 in, Hose Length 20 ft, Suction Tube Length 60 in, Cord Length 72 in, Includes Bung Adapter No, Runs Dry Yes, Nozzle Operation Automatic, Frequency (Hz) 60 Hz, Power Source Corded Electric, Variable Speed No, Includes Discharge Hose Yes, Self-Priming Yes