  • Zoro # G404946567
/ea
Key Features
Shaft Size (In.)
3/4 in
Nominal Working Length (In.)
0.875 in
Seat Bore
1.375 in
Seat Thickness
0.404 in
Seal Material
316 Stainless Steel, Carbon, Ceramic, Viton
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G404946567
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Size (In.)
3/4 in
Nominal Working Length (In.)
0.875 in
Seat Thickness
0.404 in
For Shaft Diameter
Working Length
0.88 in
Details
Seat Bore
1.375 in
Seal Material
Standard Industry Seal Number
20704V
Includes
Cup Mounted
Item
Mechanical Seal
Seal Type Designation
52
Compatible with Pump Type
Constant Pressure Booster Pumps, Straight Centrifugal
Ring Material
Carbon
Shaft Seal Type
Mechanical Shaft Seal
Spring Type
Single Spring
Spring Material
316
Shut Off Pressure (Maximum)
150 psi
Compatible with Media Type
Detergents, Diesel, Non-Corrosive Chemicals, Oil, Water
Gasket Material
Viton
Description
Mechanical Seal, For Shaft Diameter 3/4 in, Compatible with Pump Type Constant Pressure Booster Pumps, Straight Centrifugal, Gasket Material Viton, Compatible with Media Type Detergents, Diesel, Non-Corrosive Chemicals, Oil, Water, Includes Cup Mounted, Ring Material Carbon, Seal Type Designation 52, Shaft Seal Type Mechanical Shaft Seal, Shut Off Pressure (Maximum) 150 psi, Spring Material 316, Spring Type Single Spring, Working Length 0.88 in