  • Mfr # LO1200CN0NV0000
  • Zoro # G9347152
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Pressure (PSI)
290 psi
Max. Temp. (F)
158 Degrees F
External Relief
No
Vane Material
Carbon
Body Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LO1200CN0NV0000
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Width
4.9 in
Overall Height
4.9 in
Manufacturer Warranty Length
15 mo
Media Intake Connection Size
1 in
Overall Length
6.7 in
Discharge Connection Size
1 in
Shaft Outer Diameter
5/8 in
Details
Item
Rotary Vane Pump
Max. Pressure (PSI)
290 psi
Max. Temp. (F)
158 Degrees F
External Relief
No
Vane Material
Carbon
Body Material
Stainless Steel
Mounting
Flange
Min. Flow (GPM)
6.6 gpm
Shaft
Inlet/Outlet
1 in HNPT
By-Pass
Max. Flow (GPM)
6.6 gpm
Shaft Material
Includes Filter
Flow Rate - Maximum
350 gph
Flow Rate @ 50 psi
360 gph
Operating Temperature - Maximum
Flow Rate - Minimum
340 gph
Operating Pressure - Maximum
290 psi
Flow Rate @ 150 psi
330 gph
For Media Type
Water
Discharge Connection Type
FNPT
Flow Rate @ 200 psi
340 gph
Operating Temperature - Minimum
23 Degrees F
Feet of Head - Maximum
240 psi
NSF 169 Listed
Yes
Media Intake Connection Type
FNPT
Seal Material
Viton
Viscosity - Maximum
150 cps
Compatible Motor Frame
56C NEMA, M80, M90 IEC
Flow Rate @ 100 psi
350 gph
Description
Rotary Vane Pump, Flow Rate - Maximum 350 gph, Feet of Head - Maximum 240 psi, Mounting Type 3 Bolt Flange, Compatible Motor Frame 56C NEMA, M80, M90 IEC, Media Intake Connection Size 1 in, Media Intake Connection Type FNPT, Discharge Connection Size 1 in, Discharge Connection Type FNPT, Vane Material Carbon, Includes Filter No, Filter Rating - Maximum Not Applicable, For Media Type Water, NSF 169 Listed Yes, Operating Pressure - Maximum 290 psi, Operating Temperature - Minimum 23 Degrees F