  • Mfr # 9190A-B-P-156
  • Zoro # G8139512
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Display
LCD
Standards
IEC 61010-1, Installation Category II, Pollution degree 2, IEC 61326-1: Basic
Interface
RS-232, USB Cable
Loop Supply Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9190A-B-P-156
Country of Origin
United States
Dimensions
Well Depth
6.31 in
For Stem Diameter
(2) 3/8 in, (2) 1/4 in, (2) 3/16 in
Overall Depth
14.91 in
Well Size
1 3/16 in Dia x 6 5/16 D Well
Overall Height
18.81 in
Well Diameter
1.19 in
Overall Dimensions
18 13/16 in H x 8 in W x 14 29/32 in D
Overall Width
8 in
Details
Item
Drywell
Includes
Display
LCD
Standards
Interface
RS-232, USB Cable
Loop Supply Voltage
24V DC
Accuracy
+/-0.2 Degrees C Full Range
RTD Type
4 Wire, 3 Wire, 2 Wire
Application
RTD Temperature Range
-139 Degrees to 284 Degrees F (-95 Degrees to 140 Degrees C)
Calibration Certificate
yes
Max. Loop Current
4 to 20mA
Thermocouple Temperature Range
Thermocouple Type
C, E, J, K, L, M, N, R, S, T, U
Agency Compliance
EU Directives, CSA, Australian EMC Requirements
Power Source
Plug-In
Reference Input Resistance Characteristics
+/--0.0025 ohm Accuracy (0 to 42 ohm), +/-60 ppm of Reading Accuracy (42 to 400 ohm)
Thermocouple Temperature Range F
-139 Degrees to 284 Degrees F
Probe Connection Types
(1) 4-Terminal RTD Input, (1) Miniature Connectors (ASTM E1684)
Temperature Range
RTD Temperature Range C
-95 Degrees to 140 Degrees C
Typical Cooling Time
Resistance Sensing Current Characteristics
0.02% at 0.002 mA; Cal 4-22 mA, Spec 4-24 mA
For Thermocouple Type
Type C, Type E, Type J, Type K, Type L, Type M, Type N, Type R, Type S, Type T, Type U
Display Temperature Accuracy
+/-0.2 Degrees C
Thermocouple Temperature Range C
-95 Degrees to 140 Degrees C
Reference Input Temperature Characteristics
Typical Heating Time
40 min (-95 Degrees to 140 Degrees C)
Display Resolution
0.01 Degrees
Calibrator Type
Field Metrology Well
RTD Temperature Range F
-139 Degrees to 284 Degrees F
Brand and Series
Fluke 9190A
With Process Connections
Yes
Calibrator Weight
35 lb
Power Source Details
100 to 115V, 200 to 230V
Typical Uniformity
+/-0.05 Degrees C
Sensor Type
RTD, Thermocouple
Calibrator Accuracy
+/-0.2 Degrees C
Current mA Characteristics
0.02% + 0.002 mA Accuracy/4 to 22 mA, 4 to 24 mA Range
Thermocouple mV Characteristics
0.025% + 0.01 mV at -10 to 75 mV
Stability
+/-0.015 Degrees C
For RTD Type
2-Wire, 3-Wire, 4-Wire, Ni-120, PT-100 (385), PT-100 (3926), PT-100 (JIS)
Stabilization Time
15 min
Reference Junction Temperature Characteristics
+/- 0.35 Degrees C Accuracy at Ambient Temperature of 13 Degrees to 33 Degrees C
Thermocouple Temperature Accuracy Characteristics
4-Wire Device Resistance Characteristics
Range: 0 to 400 ohms/Accuracy: +/-0.0025 ohms (0 to 42 ohms), +/-60 ppm of Reading (42 to 400 ohms)
Set Point Style
Adjustable
Number of Set Points
Variable
Single Well/Dual Well
Single Well
Temperature Accuracy
Description
Drywell, Field Metrology Well, Fluke 9190A, -139 Degrees to 284 Degrees F/-95 Degrees to 140 Degrees C, Interface RS-232, USB Cable, Number of Set Points Variable, 18 13/16 in H x 8 in W x 14 29/32 in D