  • Mfr # FBLKWM5P100
  • Zoro # G9681257
Key Features
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Outside Diameter
9.2 mm
Minimum Thickness
1.20 mm
Maximum Thickness
1.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FBLKWM5P100
Country of Origin
United States
Dimensions
For Screw Size
M5
Outside Diameter
9.2 mm
Minimum Thickness
1.20 mm
Maximum Thickness
1.2 mm
Inside Diameter
5.1 mm
Section Width - Minimum
9.2 mm
Inside Diameter - Maximum
5.1 mm
Minimum Inside Diameter
5.1 mm
Bearing Width - Minimum
9.2 mm
Outside Diameter - Maximum
9.2 mm
Details
Item
Split Lock Washer
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Standards
ANSI B18.21.1
System of Measurement
Metric
Material Grade/Class
A2
Thickness Tolerance
+/-0.2 mm
Rockwell Hardness
C35
Application
Fastening, Metalworking
Color
Silver
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
For Use With
Machine Screws and Nuts
Lock Washer Type
Split Lock
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ANSI B18.21.1
Metal Detectable
Metal Detectable
FDA Approved
FDA Approved
Washer Type
Regular
MIL-SPEC Standards
ASME B18.21.1
X-Ray Detectable
X-Ray Detectable
Hardness
35 HRC
Type
Split Lock Washer
Description
Split Lock Washer, Standard, 18-8 Stainless Steel, Finish NL-19(r), Fits Bolt Sizes M5, M5, Inside Dia. 5.1mm, Outside Dia. 9.2mm, Thickness 1.20mm, Thickness Tolerance +/-0.2mm, Color Silver, Rockwell Hardness C35, Metalworking, Fastening, For Use With Machine Screws and Nuts, Meets/Exceeds ANSI B18.21.1, Package Quantity 100