  • Mfr # 223-60-THA-240V
  • Zoro # G5522432
Key Features
Voltage
240V AC
Phase
1 or 3
Housing Material
Aluminum
Element Type
Quartz Lamp
Includes
(6) High Temperature Leads, 3 in Spacer Brackets, Elements, Guard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
223-60-THA-240V
Country of Origin
United States
Dimensions
Grille Width
18 3/4 in
Overall Length
24 in
Grille Height
16 1/2 in
Overall Dimensions - L x W x D
24 in x 21-1/2 in x 11 in
Overall Width
Overall Depth
11 in
Grille Depth
1/8 in
Details
Voltage
240V AC
Phase
1 or 3
Housing Material
Aluminum
Element Type
Quartz Lamp
Item
Electric Infrared Heater
Includes
Beam Pattern
60 Degrees
Infrared Electromagnetic Wave Type
Short Wave
Radiant Efficiency
96 %
Standards
ETL Listed for US & Canada
Number of Lamps
3
Amperage
11.6A/20A
Max. Operating Temp.
Varies, based on distance from target & mounting height
Housing Finish
Nickel-Gray
Frequency
50/60Hz
Heating Capacity
16,832 BtuH
Electrical Connection
Hardwired
Voltage, Phase
240V AC, 1 or 3-phase
For Use Outdoors
Indoor/Outdoor
Housing Color
Silver
Heater Mounting Position
Horizontal Burn
Mobility
Stationary
Reflector Material
Aluminum, Gold Anodized
Heating Method
Radiant
Wattage Output
4800W
NEMA Plug Configuration
Hardwired
Housing Material, Housing Color
Aluminum, Silver
Grille Material
Stainless Steel
Brightness
38,400 lm
For Use Indoors/Outdoors
Indoor/Outdoor
Description
Electric Infrared Heater, Overall Length 24 in, Overall Width 21 1/2 in, Overall Depth 11 in, Phase 1 or 3, Voltage 240V AC, Wattage Output 4800W, Beam Pattern 60 Degrees , Element Type Quartz Lamp, Housing Color Silver, Housing Material Aluminum, Mounting Type Recessed, Surface, Suspended, Grille Depth 1/8 in, Grille Height 16 1/2 in, Grille Width 18 3/4 in, Grille Material Stainless Steel, Heating Capacity 16,832 BtuH, Heating Method Radiant, Housing Finish Nickel-Gray