  • Mfr # FRN0012C2S-2U
  • Zoro # G2230916
Input Voltage
230V AC
Output Voltage
200 to 240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FRN0012C2S-2U
Depth
5.47 in
Height
5.12 in
Width
4.33 in
Overall Width
4 3/8 in
Overall Height
5 1/8 in
Overall Depth
5 1/2 in
Details
Item
Mini Inverter
Input Voltage
230V AC
Output Voltage
200 to 240V AC
Max. Output Amps
11 A
Display Type
LED
Standards
CE, EN61800-5-1, UL 508C
Output Frequency Range
0.1 to 400 Hz
Number of Outputs
(2) Digital; (1) Analog
Displays
LED
Number of Inputs
(5) Digital; (2) Analog
Adjustable Deceleration Time
0 to 3,600 sec
Start/Stop Control
Programmable
Starting Torque
150%
Adjustable Acceleration Time
0 to 3,600 sec
Dynamic Braking
Yes
Input Type
Analog, Digital
Input Voltage Range
200V-240V AC +10% / -15%
Output Voltage Range
0V AC to 230V AC
Torque Application
Constant Torque
Application
Centrifugal Separators, Conveyors, Fans, Food Processing Machines, Pumps
Output Type
Analog, Digital
Style
Heat Sink
Torque @ 1 Hz
150%
Maximum Output Current
12 A
Series
FRENIC Mini-C2
Enclosure Rating
NEMA 1
Maximum Output Power
Digital Readout
Current, Frequency, PID Operating Data, Speed, Voltage Output
Description
Mini Inverter, Input Voltage 230V AC, Input Phase AC Three, Input Frequency 50/60 Hz, Maximum Output Power 3 hp, Maximum Output Current 12 A, Output Voltage 200 to 240V AC, Output Phase AC Three, Output Frequency Range 0.1 to 400 Hz, Enclosure Rating NEMA 1