  • Mfr # FRN0012C2S-7U
  • Zoro # G3353497
Input Voltage
230V AC
Output Voltage
200 to 240V AC
Input Phase AC
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FRN0012C2S-7U
Width
5.51 in
Depth
5.47 in
Height
7.09 in
Overall Depth
5 1/2 in
Overall Height
7 1/8 in
Overall Width
5 1/2 in
Details
Item
Mini Inverter
Input Voltage
230V AC
Output Voltage
200 to 240V AC
Input Phase AC
Single
Max. Output Amps
11 A
Output Frequency Range
0.1 to 400 Hz
Standards
CE, EN61800-5-1, UL 508C
Display Type
LED
Protection
Digital Readout
Current, Frequency, PID Operating Data, Speed, Voltage Output
Adjustable Deceleration Time
0 to 3,600 sec
Number of Outputs
(2) Digital; (1) Analog
Number of Inputs
(5) Digital; (2) Analog
Starting Torque
150%
Input Voltage Range
200V-240V AC +/-10%
Series
FRENIC Mini-C2
Maximum Output Current
12 A
Torque @ 1 Hz
150%
Application
Centrifugal Separators, Conveyors, Fans, Food Processing Machines, Pumps
Style
Heat Sink
Output Type
Analog, Digital
Start/Stop Control
Programmable
Adjustable Acceleration Time
0 to 3,600 sec
Torque Application
Constant Torque
Enclosure Rating
NEMA 1
Displays
LED
Output Voltage Range
0V AC to 230V AC
Description
Mini Inverter, Input Voltage 230V AC, Input Phase AC Single, Input Frequency 50/60 Hz, Maximum Output Power 3 hp, Maximum Output Current 12 A, Output Voltage 200 to 240V AC, Output Phase AC Three, Output Frequency Range 0.1 to 400 Hz, Enclosure Rating NEMA 1