  • Mfr # TR50VA004
  • Zoro # G5010083
/ea
Key Features
Input Voltage - Transformer
120/240/277/480V AC
Output Voltage
24V AC
Power Rating
50 VA
Phase
1
Mounting - Transformer
Dual 1/2 in Hub; Foot
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TR50VA004
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Height
3.01 in
Overall Width
3.47 in
Overall Depth
2.51 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Wire Lead Length - Primary
8 in
Wire Lead Length - Secondary
8 in
Details
Item
Class 2 Transformer
Input Voltage - Transformer
120/240/277/480V AC
Output Voltage
24V AC
Power Rating
50 VA
Phase
1
Mounting - Transformer
Dual 1/2 in Hub; Foot
Hz - Electrical
50/60 Hz
NEMA Enclosure Rating
Not Rated
Enclosure Finish
No Finish
Primary Connection
Pigtails
Enclosure Style - Transformer
Open
Includes
Circuit Breaker
Protective Device
Circuit Breaker
Standards
CE, RoHS, UL Listed
Enclosure Type
Open
Secondary Connection
8 in Leads
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Application
Termination
Leads
Approvals
Class 2 UL1585 listed US/Canada, E197146
Primary Voltage
120 VAC
Temperature Rise
Not Rated
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Connection - Primary
Wire Lead
Connection - Secondary
Wire Lead
Description
Class 2 Transformer, Input Voltage - Transformer 120V AC, 240V AC, 277V AC, 480V AC, Output Voltage - Transformer 24V AC, VA Rating - Transformer 50 VA, Protective Device Circuit Breaker, Enclosure Style - Transformer Open, Mounting - Transformer Dual 1/2 in Hub, Foot, Phase - Electrical 1, Hz - Electrical 50 Hz, 60 Hz, Primary Connection Pigtails, Secondary Connection 8 in Leads, Temp. Rise Not Rated, Enclosure Finish No Finish, Enclosure Rating Not Rated