  • Mfr # RIB2401SBC
  • Zoro # G3224711
/ea
Key Features
Height
1.8
Dimensions
A and G size enclosures: 2.3" H x 3.2" W x 1.8" D (5.84 x 8.13 x 4.57 cm), B size enclosures: 4" H x 4" W x 1.8" D (10.16 x 10.16 x 4.57 cm)
Width
3.2
LCD
Surface
Conduit Hub
1/2" NPT, 3/4" NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIB2401SBC
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1.8
Width
3.2
Wire Length
16" (40.6 cm)
Details
Item
Enclsd Rly,20A,SPDT,Override,Dry Contact
LCD
Surface
Conduit Hub
1/2" NPT, 3/4" NPT
Type
Plastic Box
Frequency
50/60 Hz
Approvals
UL listed, UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, cUL listed, CSFM, UL File S7312
Housing Rating
NEMA 1
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
Contact Type
1-SPDT
Feature
LED
Mount
Hub Mount
Operating Temperature
-30° to 140°F(-34° to 60°C)
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC, 120 VAC
Relay Status
LED, ON - relay activated
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Contact Rating
20A