  • Mfr # RIBM24ZN
  • Zoro # G3225457
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Volts
120VAC
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBM24ZN
Item
Track Mount Relay,30A,DPDT,120VAC
Coil Volts
120VAC
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Track
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Contact Rating
30A
Contact Type
1-DPDT
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Feature
LED
Description
Power Relay, 30 Amp DPDT, 24 Vac/dc Coil, 4.00" Track Mount