  • Mfr # RIBMX24SBV
  • Zoro # G3226008
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Internal w/ voltage output
Width
4
Override Switch
Yes
Sensor Output
0-5 Vdc 0-10 Vdc
Dimensions
2.95"H x 4.00"W x 1.25"D1/1.75"D2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBMX24SBV
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
4
Details
Item
Track Mount,20A,Relay/Current Trans
Type
Internal w/ voltage output
Override Switch
Yes
Sensor Output
0-5 Vdc 0-10 Vdc
Humidity Range
5 to 95% (noncondensing)
Series
RIBMX24 Series
Coil Voltage Input
24 Vac/dc ; 50-60 Hz Drop Out - 3 Vac / 3.8 Vdc Pull In - 18 Vac / 22 Vdc
Resistive
20 Amp
Relay Status
Red LED On - Activated
Threshold
Analog
Operating Temperature
-30 to 140° F
Expected Relay Life
10 million cycles minimum mechanical
Gold Flash
No
Operate Time
18ms
Contact Type
SPST
Coil Current
50 mA @ 18 Vac 83 mA @ 24 Vac 33 mA @ 22 Vdc 35 mA @ 24 Vdc 47 mA @ 30 Vdc
Approvals
UL Listed, UL916, UL864, C-UL California State Fire Marshal, CE
Contact Ratings
20 Amp Resistive @ 277 Vac 20 Amp Ballast @ 277 Vac (N/O) 10 Amp Ballast @ 277 Vac (N/C) Not rated for Electronic Ballast 10 Amp Tungsten @ 120 Vac (N/O) 1,110 VA Pilot Duty @ 277 Vac 770 VA Pilot Duty @ 120 Vac 240 Watt Tungsten @ 120 Vac (N/C) 2 HP @ 277 Vac 1 HP @ 120 Vac
Track Mount
4.000", MT4 Mounting Track Sold Separately
Sensing Range
0-20 Amps
Description
Current Switch and Relay Combination, 20 Amp SPST + Override, 24Vac/dc Coil, Analog, 0-5 Vdc/0-10 Vdc Output, 4.00" Track Mount