  • Mfr # RIBMN12C
  • Zoro # G3225490
/ea
Key Features
Application
MT212
Approvals
UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, CSFM, UL File #E68805, CE
Feature
LED
Coil Voltage
12 VAC, 12 VDC
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RIBMN12C
Country of Origin
United States
Details
Item
Track Mount Relay,15A,SPDT,12VAC/DC
Application
MT212
Approvals
Feature
LED
Coil Voltage
12 VAC, 12 VDC
Life Rating
Contact Type
1-SPDT
Frequency
50/60 Hz
Type
Modular Panel
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Relay Status
LED, ON - relay activated
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Contact Rating
15A
LCD
Track
Description
Pilot Relay, 15 Amp SPDT, 12 Vac/dc Coil, 2.75" Track Mount