  • Mfr # RIBMN24S-FA
  • Zoro # G3225542
/ea
Key Features
Application
MT212
LCD
Track
Contact Rating
15A
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
Relay Status
LED, ON - relay activated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RIBMN24S-FA
Country of Origin
United States
Details
Item
Trck Mount Relay,15A,SPST,Ovrrd,24VAC/DC
Application
MT212
LCD
Track
Contact Rating
15A
Life Rating
Relay Status
LED, ON - relay activated
Mount
Override Switch Mount
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Contact Type
1-SPST
Feature
LED
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Approvals
UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, CSFM, UL File #E68805, CE
Type
Modular Panel
Frequency
50/60 Hz
Description
Polarized Relay, 15 Amp SPST + Override, 24 Vac/dc Coil, 2.75" Track Mount