  • Mfr # RIBMN24S-J
  • Zoro # G3225752
/ea
Key Features
Application
MT212
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Contact Type
1-SPST
Mount
Override Switch Mount
Type
Modular Panel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBMN24S-J
Item
Trck Mount Relay,15A,SPST,Ovrrd,24VAC/DC
Application
MT212
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Contact Type
1-SPST
Mount
Override Switch Mount
Type
Modular Panel
Contact Rating
15A
Feature
LED
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
Relay Status
LED, ON - relay activated
Approvals
UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, CSFM, UL File #E68805, CE
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Frequency
50/60 Hz
LCD
Track
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Description
Pilot Relay, 15 Amp SPST + Override, 24 Vac/dc Coil, Jumper Selectable Output, 2.75" Track Mount