  • Mfr # RIBME2401B
  • Zoro # G3225402
/ea
Key Features
Coil Volts
24VAC/DC
Application
MT4
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Relay Status
LED, ON - relay activated
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBME2401B
Item
Track Mnt Relay,20A,SPDT,24VAC/DC,120VAC
Coil Volts
24VAC/DC
Application
MT4
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Relay Status
LED, ON - relay activated
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Approvals
UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, CSFM, UL File #E68805, CE
Frequency
50/60 Hz
Mount
DIN Rail Mount
Feature
LED
Contact Rating
20A
Contact Type
1-SPDT
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC, 120 VAC