  • Mfr # RIBMNU1SM-250
  • Zoro # G3225807
/ea
Key Features
Track Mount
2.750"
Dimensions
3.38"H x 2.75"W x 1.38"D1/1.88"D2
Override Switch
Yes (with Monitor)
Operate Time
20ms
Coil Voltage Input
10-30 Vac/dc ; 120 Vac ; 50-60 Hz (RIBMNU1SM-250) Drop Out - 2.1 Vac / 2.8 Vdc Pull In - 9 Vac / 10 Vdc
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBMNU1SM-250
Country of Origin
United States
Dimensions
Details
Item
Track Mount Relay,15A,SPST,12VAC/DC
Track Mount
2.750"
Override Switch
Yes (with Monitor)
Operate Time
20ms
Coil Voltage Input
Approvals
UL Listed, UL916, UL864, C-UL California State Fire Marshal, CE
Gold Flash
Yes
Coil Current
33 mA @ 10 Vac 35 mA @ 12 Vac 46 mA @ 24 Vac 55 mA @ 30 Vac 28 mA @ 120 Vac (RIBMNU1SM-250) 13 mA @ 10 Vdc 15 mA @ 12 Vdc 18 mA @ 24 Vdc 20 mA @ 30 Vdc
Relay Status
LED On - Activated
No. of Relays & Contact Type
One (1) SPST Continuous Duty Coil
Expected Relay Life
10 million cycles minimum mechanical
Contact Ratings
15 Amp Resistive @ 125 Vac 10 Amp Resistive @ 250 Vac 345 VA Pilot Duty @ 120/240 Vac (N/O) 211 VA Pilot Duty @ 120/240 Vac (N/C) 1/3 HP @ 120-240 Vac (N/O) 1/6 HP @ 120-240 Vac (N/C)
Humidity Range
5 to 95% (noncondensing)
Operating Temperature
-30 to 140° F
Description
Pilot Relay, 15 Amp SPST + Override + Monitor, 10-30 Vac/dc/120 Vac Coil, 2.75" Track Mount