  • Zoro # G415355570
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
27 mm
Coolant Through
Yes
Depth Limit (Indexable Drill)
2 x D
Max. Adjustment Limit
1 mm
Size
32
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G415355570
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
27 mm
Depth Limit (Indexable Drill)
2 x D
Size
32
Overall Length
153 mm
Reach Length
64 mm
Shank Length
60 mm
Details
Item
Indexable Drill
Coolant Through
Yes
Max. Adjustment Limit
1 mm
Machining Strategy
MTC
No. of Cutting Edges
1
Shank
DIN 6535 HE, DIN 6595
Point Angle
180 Deg
Overhang
93 mm
Description
Very high feed rates and maximum performance due to optimally matched geometries and materials. Precise positioning of the cutter insert due to Vee insert seating and secure clamping by the Center bore. High concentricity when assembled. For holes up to IT9 accuracy Shank support for optimum stability in operation. Application: For stationary and rotating use. For holes up to IT9 accuracy. Note: The insert screw must be replaced after every fifth change of cutter insert. Further sizes up to 0 50.99 mm available on request. Clamp in a hydraulic chuck such as No. 302026 size 20 for optimum radial run-out. For optimum stability, clamp the drill so the overhang is as short as possible. Number of cutting edges Z: 2 Dia. range Dc: 27 27.99 mm Reach L1: 42 mm Shank 0 Ds: 32 mm Shank length Ls: 60 mm Clamping screw: 231999 10IP 3.3 Nm