  • Zoro # G015355819
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
31 mm
Number of Inserts Required
1
Series
HiPer-Drill
No. of Cutting Edges
2
Application
Limited oblique spot drilling, limited drilling through a stack
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G015355819
UPC #
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Diameter
31 mm
Size
9.5 mm
Base Body Size
9.5 mm
Details
Item
Cutter insert for boring
Number of Inserts Required
1
Series
HiPer-Drill
No. of Cutting Edges
2
Application
Semi-Standard
Yes
Point Angle
135 Deg
Grade
HB7630
Material
Carbide
Description
High stability and very high process reliability. Application: For stationary and rotating application. For holes free of withdrawal scoring and exact dimensional accuracy approx. ± 0.1 mm. Also suitable for machines with low drive power. Especially for MTC Multi Task Cutting use on the new generation of turning/milling Centers MTM. Suitable for: Indexable inserts WOEX 05T304. Note: CAUTION! A disc falls off when the drill exits. Risk of injury if the component is rotating. Please take safety precautions. Counterboring tools with up to 2 steps to your specification available on request. Minimum order quantity: 2 pieces. The enquiry form can be found in the eShop on the product page under Forms. for inch 0: 1 7/32 in Overhang LA: 153 mm Shank 0 Ds: 32 mm Shank length Ls: 60 mm Maximum adjustment limit Vmax: 1.25 mm ISO code indexable insert: WOEX 05T304